PROJECT : CENTRUM SPORTÓW MIEJSKICH NA BEMOWIE / BEMOWO URBAN SPORTS CENTRE

BY TEAM : BUDCUD - MATEUSZ ADAMCZYK / CENTRALA - SIMONE DE IACOBIS, GOSIA KUCIEWICZ / POLSKA MŁODYCH - GRZEGORZ GĄDEK / MOKO ARCHITECTS - MICHAŁ GRATKOWSKI, MARTA FREJDA, MIKOŁAJ GOMÓŁKA / KAPS-ARCHITEKCI - MONIKA MORAWIAK / WWAA - MARCIN MOSTAFA, NATALIA PASZKOWSKA, ANNA ANDRZEJEWICZ / COOPERATION - KAJA DZIARNAKOWSKA

AREA : 5300 M2

YEAR : 2011/2012

PLOT : GÓRCZEWSKA / BEMOWO

CLIENT : CITY OF WARSAW

PHOTOGRAPHY : JANKAROL.COM

STATUS : MULTIPLE CONCEPT / IN PROGRESS

MORE : WWW.SKWER.EU

schematy00

makieta01

liniaSkwer.eu is a powerful idea put into the form of architectural project. A simple response to existing situation – total lack of urban sports friendly places in Warsaw, combined with a skyrocketing demand for such space in the city – became a statement project of Polish young generation’s fine architects and many other parties. We are willing to create a quality public space for every generation of urban sportsmen. We are strongly convinced, that the space shall serve the citizens for sportsmanship, cultural and integration purposes and be planned within a framework of open discussion and collaborative development process.

We consult neighbors, city officials and future users to select and plan the functionalities within a framework of cross-generation urban sports, culture and integration. We invite most respected professionals in all disciplines to participate and create training facilities of their dreams. One year after its founding by a single person, Skwer attracted many of Polish urban sports luminaries, creating an unprecedented movement towards meeting the challenges of Warsaw urban life. Among 3300 Warsaw citizens surveyed by far, more than 70% consider the project necessary and look forward to its further development.

widokwieczorny

linia

SKWER SPORTÓW MIEJSKICH NA BEMOWIE to łączące pokolenia miejsce aktywnego spędzania wolnego czasu, które powstanie na zielonym terenie przy ul. Górczewskiej, w sąsiedztwie urzędu dzielnicy Bemowo i Osiedla Przyjaźń. W jednym miejscu będą funkcjonować obok siebie kino plenerowe, podesty do tańca, boisko wielofunkcyjne, kawiarnia, strefa do gier planszowych, skatepark, ścianka wspinaczkowa i inne obiekty. Nad tymi zanurzonymi w krajobrazie „wyspami aktywności miejskich”, wśród koron drzew rozpięta będzie drewniana, charakterystyczna trybuna, będąca jednocześnie dachem i pomostem do spacerowania. Program funkcjonalny skweru powstał w oparciu o wyniki konsultacji z mieszkańcami Bemowa przeprodzonymi w czerwcu tego roku w formie ankiet i dwudniowych warsztatów z architektami.

aksonometria01

schematy01