PROJEKT : DOM BLIŹNIAK DWUJAJOWY / SEMI-DETACHED HOUSE

BY : MOKO / MICHAŁ GRATKOWSKI , MARTA FREJDA

COLLABORATION : EWA FALTYNOWICZ , RAFAŁ SUKIENNIK

AREA : 720 M2

YEAR : 2011

PLOT : WARSAW

CLIENT : INDIVIDUAL INVESTORS

STATUS : CONSTRUCTION PROJECT

FUMO_LOGO_P1

moko_schemat

FUMO_LOGO_P1

widok01

FUMO_LOGO_P1

Zadaniem projektowym było stworzenie dwóch domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej .

Po głębszym zapoznaniu się z potrzebami i oczekiwaniami Inwestorów (dwóch rodzin), okazało się, że są one zupełnie różne. W związku z tym wpadliśmy na pomysł zaprojektowania „bliźniaka dwujajowego”- 2 domów, będących ze sobą w ścisłych relacjach. Przy jednoczesnym zachowaniu dużej intymności.

Części bliźniaka wzajemnie się uzupełniają i nie mogą bez siebie istnieć. Ale nie jest to lustrzane odbicie i budynki doskonale wpasowują się w nietypową działkę.

Ważnym elementem tego założenia było wykreowanie dwóch wewnętrznych patio ( dla każdej z rodzin), przerośniętych brzozami - intymnych miejsc osłoniętych od wiatru. Powstanie tych przestrzeni dało efekt pewnej lekkości bryle bliźniaka – jej rozbicia.

Jedynie strefa wjazdowa , jest wspólna z racji na wzajemną potrzebę ochrony przed intruzami. W pozostałych częściach domu, sąsiedzi nie mają ze sobą kontaktu wzrokowego. Jest to ułatwieniem w przypadku, jeżeli jedna z rodzin zdecyduje się w przyszłości zbyć nieruchomość.

Materiały : Budynek wykonany w konstrukcji mieszanej , częściowo żelbetowej, częściowo murowanej ze stropodachem. Na elewacji przeważa tynk, jednakże

otwory okienne mające różną głębokość i wielkość wyścielone są kamieniem – piaskowcem. Stolarka okienna i drzwiowa – drewniana.

FUMO_LOGO_P1

rzuty

FUMO_LOGO_P1

widok02

FUMO_LOGO_P1

widok032

FUMO_LOGO_P1

widok04