PROJECT / RELAKS CAFE’ / CAFE’ AND BICYCLE STORE

BY : MOKO / MICHAŁ GRATKOWSKI , MARTA FREJDA

SUPERSUPER / HANNA KOKCZYNSKA , JACEK MAJEWSKI

LOGO / PIOTR BUJNOWSKI

AREA : 98 M2

YEAR : 2009

PLOT : DABROWSKIEGO, WARSAW, POLAND

CLIENT : BIGUP

STATUS : COMPLETED

PHOTOGRAPHY : SUPERSUPER / MOKO ARCHITECTS / MIKOŁAJ MOLENDA / KAROL GRYGORUK

logorelaks

FUMO_LOGO_P1

foto01

linia

rzutiprzekrojFUMO_LOGO_P1

Z założenia lokal miał stać się nowym miejscem spotkań na mapie Warszawy, mierząc się z dużą konkurencją. Powinien też przygarnąć mokotowską, lokalną społeczność, która to odwykła od spędzania czasu w kawiarniach.

Celem projektu było stworzenie mocnego ikonograficznie wnętrza, przy wykorzystaniu bardzo skromnego budżetu jakim dysponował inwestor.

Odświeżyliśmy niektóre zastane elementy, drewniane panele na ścianach oraz lastrikowe płytki na posadzce. Wnętrze zostało na nowo pomalowane na biało. Dodaliśmy sufit z ustrojem akustycznym.

W tak przygotowaną przestrzeń wpasowaliśmy mozaikę zestawionych ze sobą ścinków różnych rodzajów płyt (sklejki liściastej, iglastej, antypoślizgowej szalunkowej,wiórowej płyty mfp, oraz płyty z mdfu lakierowanego). Płyty te tworzą graficzny wzór, dodatkowo są tanie i dostępne w hurtowni z materiałami stolarskimi. Z układu płyt wyłania się lada baru, lada serwisu rowerowego oraz ławy przy witrynie.

Grafika z zestawionych ze sobą płyt tworzy nowoczesny i ciepły klimat wnętrza, dodatkowo rozmieszczone w tej przestrzeni przypadkowe meble (stoliki i krzesła) nie zmieniają jego odbioru.

Funkcjonalnie lokal podzieliliśmy na 3 strefy: kawiarnię z barem, przestrzeń otwartą- wspólną z toaletą, oraz warsztat-serwis rowerowy z ladą. W kawiarni 2 ściany pomalowaliśmy na czarno farbą po której można pisać kredą, nad barem zawisły białe kule lamp, dające klimatyczne regulowane światło.Przestrzeń otwarta w której znajduje się dużo miejsc do siedzenia, przewidziana jest dodatkowo na wernisaże. Oświetlenie tej strefy to proste pasy świetlówek o różnorodnym natężeniu światła. Serwis rowerowy może się przeobrazić w sklep rowerowy, wtedy rowery zostaną rozmieszczone w przestrzeni otwartej lokalu, dlatego lada jest z nią powiązana.

FUMO_LOGO_P1

foto02

linia

foto03

linia

fotka04

linia

aksonometria

linia

wizualizacja01

FUMO_LOGO_P1

relakscafebar

FUMO_LOGO_P1

foto05

FUMO_LOGO_P1

pics02

FUMO_LOGO_P1