PROJECT : STADION SIEDMIOLECIA / SKWER SPORTÓW MIEJSKICH / URBAN SPORTS SQUARE

BY  TEAM : MOKO / Michał Gratkowski , Marta Frejda / BUDCUD/ Mateusz Adamczyk / CENTRALA / Simone de Iacobis, Małgorzata Kuciewicz / Polska Młodych / Grzegorz Gądek / DSK Family / Tomasz Kotrych / KAPS Architekci / Monika Morawiak / WWAA / Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Agata Woźniczka / INFO Magazine / Kuba Perzyna / Forum Rozwoju Warszawy / Patryk D. Zaremba

MULTIPLE CONCEPT : MOKO / Michał Gratkowski , Marta Frejda

ESSENTIAL ADVISORS : Michał Parchimowicz / DSK Family / Skateparki.pl / Snowtown.pl / Stowarzyszenie Parkour United

AREA : 4500 M2

YEAR : 2010/2011

PLOT : WARSAW , MARSZAŁKOWSKA / KRÓLEWSKA / ZIELNA

CLIENT : CITY OF WARSAW

STATUS : MULTIPLE CONCEPT / IN PROGRESS

PHOTOGRAPHY : MACIEJ SICZEK / ADHD

FUMO_LOGO_P1

schematy

FUMO_LOGO_P1

wizualizacja

linia

zlotuptakaFUMO_LOGO_P1

widok01

FUMO_LOGO_P1

Wstęp. Dlaczego?

Współczesne miasto to przestrzeń eksperymentów, która wciąż ewoluuje w zależności od rozwoju jego mieszkańców. Także Warszawa wciąż się zmienia. Mieszkańcy stolicy odnaleźli nowe sposoby spędzania wolnego czasu.Uwierzyli w potencjał komunikacji rowerowej. Uczestniczą w maratonach, miejskich wydarzeniach sportowych.Weekendy spędzają w parkach lub coraz  bardziej licznych kawiarniach udostępniających gry planszowe.Coraz chętniej biorą udział w spontanicznych akcjach miejskich.Mieszkańcy Warszawy w pełni świadomie kierują jej przemianą.

Projekt skweru sportów miejskich to nasza próba budowy stołecznej przestrzeni publicznej wysokiej jakości: naładowanej dobrymi emocjami, będącej miejscem zachowań spontanicznych i radosnych. Nasz Stadion Siedmiolecia to miejsce ćwiczenia się w każdym sporcie miejskim- niezależnie, czy ma to być doskonalenie umiejętności na deskorolce, tańcu, czy gry w szachy. Stadion zaoferuje każdemu pokoleniu przestrzeń do aktywności i pozwoli im zaprezentować swoje umiejętności przed innymi z jak najlepszej strony.

Temat. Gdzie? Dla kogo?

Skwer sportów miejskich to spoiwo. Urbanistyczny amalgamat. Kwartał ulic: Marszałkowskiej, Królewskiej, Zielnej i Próżnej znajduje się w ścisłym centrum miasta, staje się granicą różnych charakterystyk urbanistycznych. Lśniące wieżowce, dawne getto i konglomerat budek kebabowych wydzielają granice działki, na której planowano jedynie posiać trawę i pozostawić teren do spokojnej wegetacji, bo jak można taki obszar wartościować i hierarchizować?!

Odkryty potencjał działki tkwi właśnie w jej położeniu- łatwo tu dotrzeć, a położenie przy głównych arteriach ulicznych sprawia, że wykonywane na skwerze aktywności sportowe urastają do rangi widowiska. Stadion Siedmiolecia to teren symbiotyczny. Obszar, na którym klasyczne rozrywki parkowe (spacery, czytanie książki na ławce)kontrastują z testowaniem ekstremów- aktywnym użytkowaniem miasta. Kontrkultura sportów miejskich (skateboarding, park-our, wspinaczka, breake dance itp.) ma aktywizować osoby starsze, zwiększyć dynamikę, przyspieszyć tempo.

Temat. Kto? Jak?

Idea stworzona przez jedną osobę zainspirowała szerokie grono młodych profesjonalistów – architektów, aktywistów społecznych, ludzi wolnych zawodów – do połączenia sił z polskimi liderami sportów miejskich i władzami dzielnicy Śródmieście celem realizacji Skweru. Bazowa koncepcja skweru jako opisanego poniżej „odwróconego stadionu” została stworzona podczas dwudniowych warsztatów z udziałem pięciu pracowni: BudCud, Centrala, KAPS Architekci, MOKO ARCHITECTS, WWA Architekci oraz grupy deskorolkowców związanych z miesięcznikiem INFOMag. Po wewnętrznym przetargu  MOKO ARCHITECTS opracowuje koncepcyjny projekt wielobranżowy wraz w kosztorysem.

Od początku organizatorom przyświecają dwie podstawowe zasady: otwartości i profesjonalizmu – od jakości wytworzonej pracy do samego procesu zarządzania projektem. Wiemy, że tworząc skwer wartościowy jest również sam proces, w który angażujemy nie tylko wąskie grono profesjonalistów, ale przede wszystkim mieszkańców Warszawy. Funkcje skweru zostały skonsultowane wśród młodych mieszkańców Warszawskiego Śródmieścia – 2405 licealistów wypowiedziało się w przygotowanej i przeprowadzonej przez Młodzieżową Radę Dzielnicy Śródmieście ankiecie na temat pożądanych funkcji i przydatności skweru (75% ankietowanych uznało skwer za przydatny). Dalsza współpraca z Młodzieżową Radą Dzielnicy Śródmieście jest dla nas priorytetem, tak jak zaangażowanie w proces projektowania lokalnych wspólnot mieszkaniowych, władz Warszawy, pracowników okolicznych budynków biurowych i przyszłych użytkowników.

Idea architektoniczna.

Nasz skwer to odwrócony stadion. We wnętrzu założenia wznoszą się zielone malownicze pagórki, a okrąża je pas aktywności sportowej- ‘bieżnia’. Skwer Sportów Miejskich dzieli się na dwie strefy funkcjonalne:Przestrzeń ekstremalnych sportów osób młodszych oraz strefę zadedykowaną osobom starszym. Te z kolei tworzą archipelagi  wysp wynurzających się z istniejących płyt chodnikowych.

Opis przestrzeni aktywności osób młodszych.

Cała struktura działania bieżni ma dać jak najwięcej możliwości do różnego typu aktywności sportowej. Pasy bieżni znajdują się na różnych wysokościach, zamieniają się w schodki, falują. Podzieliliśmy bieżnie na główne 2 typy-ze względu na twardość nawierzchni oraz rodzaj dyscyplin na nich uprawianych. Nawierzchnia pierwszej  wykonana jest z  betonu barwionego w masie na ciemno-szaro. Umieściliśmy na niej liczne strefy „miękkie”-  nawierzchnie amortyzujące upadki czy ułatwiające akrobacje. Zaprojektowaliśmy szereg przeszkód skonsultowanych z przedstawicielami poszczególnych dyscyplin sportowych. Ta strefa przeznaczona jest do break-dance, wspinaczki, akrobacji, tańca, parkour oraz slackliningu. Przeznaczyliśmy też pewne strefy pod Floor of Fame dla artystów street artowych.  Druga bieżnia – utwardzona, wykonana jest z asfaltu i przeznaczona dla skateboardingu i dyscyplin pokrewnych. Zaprojektowaliśmy tor jazdy na którym rozlokowaliśmy szereg przeszkód skonsultowanychi dobranych pod kątem oczekiwań użytkowników ( w tym skaterów).  Wszystkie przeszkody znajdujące się  na obu bieżniach wykonane w sposób trwały  i utrudniający wandalizm. Projekt zakłada jednak rozbudowywanie i dokładanie nowych elementów w sposób przemyślany tak,  żeby nie stwarzać wrażenia chaosu. Poza wyjątkowymi sytuacjami uzasadnionymi na Skwerze organizowanymi wydarzeniami. Nie przewidujemy dostawiania przeszkód czasowych, wykonywanych na miejscu.Aby ułatwić interpretowanie  przynależności przeszkód do poszczególnych dyscyplin, zostały one podzielone kolorystycznie, jest to podyktowane także potrzebą  zachowania bezpieczeństwa użytkowników. Centralna część założenia to „ zielone pagórki” będące widownią i miejscem  odpoczynku dla strudzonych sportowców i kibiców. Górki uformowane w sposób przemyślany obsadzone są trawą z rolki. Na fragmencie górki  przewidzieliśmy strefę dla snowboardzistów, z nawierzchnią igielitową. Miejsce w którym można ćwiczyć tricki zarówno w zimie, jak i w lecie. W czasie eventów sportowych przewidziane jest wyświetlanie na plenerowym ekranie filmów dotyczących poszczególnych dyscyplin sportowych. Ekran ten stanowi element wiążący obu stref osób starszych i młodszych.

Opis przestrzeni aktywności osób starszych.

Przestrzeń ta jest niezwykle istotna i dopełnia całe założenie. Odpowiadamy na potrzebę stworzenia pełnoprawnej przestrzeni miejskiej dla osób starszych. Jest to zachęta do promocji dobrego samopoczucia, utrzymania dobrej kondycji i leżącej u podstawy skweru idei interakcji z ludźmi młodymi gromadzącymi się na skwerze.Dla starszych przewidzieliśmy oddzielone od siebie wyspy (okrągłe przestrzenie wyodrębnione w płytach chodnika), ze strefami poszczególnych aktywności. Pragnący ruchu użytkownicy mogą w dowolnych kombinacjach poddawać się treningowi bądź rozrywce. Jak w grze planszowej. Na skwerze znajdują się miejsca z przyrządami do ćwiczeń fizycznych inspirowanych chińskim parkiem, strefy ze stolikami do szachów i  gier planszowych. Jest tor do gry w boule , stół do ping-ponga oraz ławeczka do odpoczynku. Gorąco wierzymy, że zaprojektowany obiekt stanie się miejscem ważnym zarówno dla aktywnych sportowców miejskich i ulicznych artystów z kraju i z zagranicy, jak i wszystkich warszawiaków; że stanie się portalem wymiany doświadczeń między ludźmi o różnych poglądach, w różnym wieku. Co najważniejsze, że to na stadionie będziemy się spotykać. Nasz skwer sportów miejskich ma być miejscem, w którym starsi uczą młodszych, a młodsi starszych zdrowego sposobu spędzania wolnego czasu. Miejscem tymczasowym, ale będącym inspiracją do stworzenia podobnych przestrzeni w innych w innych częściach miasta, Polski.  Prowokującym zmiany na lepsze!

FUMO_LOGO_P1

ssm_rzut

FUMO_LOGO_P1

widok02

FUMO_LOGO_P1

widok03

FUMO_LOGO_P1

widok05